Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Перед виборами влада все більш відкрито намагається ухилитися від реалізації узгодженої з МВФ програми реформ

Бізнес-асоціації України б'ють на сполох. Бізнес бачить ризики зриву співпраці з МВФ. І вимагає від влади України цього не допустити.

Національний Банк підвищує облікову ставку до 17,5% незважаючи на зниження інфляції.

Здавалося б, дві зовсім не зв'язані новини. Але насправді вони про одне й те ж.

Чому Національний Банк піднімає ставку - при тому, що інфляція знижується і вже нижче 10%? Тому що боїться зриву програми, яка чревата девальвацією та інфляцією. Як результат, ставку доведеться піднімати знову, утримуючи країну від падіння в безодню. Це єдиний аргумент Центробанку. І він може лише згладити проблему, але не вирішити її повністю. Як би не намагався НБУ, якщо не буде допомоги МВФ, всім нам буде дуже погано. І ризики зриву програми МВФ змушують Центробанк проводити жорстку політику.

Саме цього і боїться бізнес. Європейська бізнес-асоціація, Американська торгова палата, Союз українських підприємців і навіть НАБУ (Незалежна асоціація банків України, а не те, що ви подумали) бояться наслідків зриву програми МВФ. Вони побоюються, що спостерігається макроекономічна стабільність, яка забезпечує помірне зростання економіки і курсову стабільність, стануть жертвою передвиборчого періоду. Найближчі вибори можуть вплинути на політиків не гірше магнітних бур і спалахів на сонці. Через це вони можуть не виконати зобов'язання України - і ми почнемо падати.

При цьому єдиним порятунком в цьому падінні буде знову-таки МВФ. Більше нікому нам допомагати. Але прийдемо ми до нього вже потім, коли курс буде разюче відрізнятися, а оптимістичні очікування бізнесу і споживачів, які зараз фіксують всі опитування, залишаться в далекому минулим. І доведеться починати все з початку.

І бізнес, і НБУ закликають владу взятися за розум. І роблять це так, як можуть. НБУ - піднімаючи ставку, посилаючи сигнал про серйозність проблем. Бізнес - використовуючи публічність, намагаючись говорити максимально голосно.

Якщо трапиться новий виток кризи, банкіри і бізнесмени постраждають, але зможуть жити, майже не змінивши способу життя. Зате кожен новий виток інфляції буде відчутно бити по найбіднішим верствам населення. 

НБУ розуміє, що зірвана програма означає девальвацію та інфляцію, а значить, Центробанк не зможе виконати свою основну функцію - забезпечення цінової стабільності. Бізнес розуміє, що зірвана програма призведе до збитків. І, як результат, будуть масові звільнення і нові вервечки заробітчан до Польщі. Благо, там чекають з розпростертими обіймами. Адже їхня економіка зростає, і вимагає все більше робочих рук. Яких там критично не вистачає. До речі, там росте економіка бо свого часу Польща пройшла через "шокову терапію", виконала програму реформ, провела структурні перетворення. Виконала "домашнє завдання". І тепер наш бізнес фактично вимагає від української влади того ж самого.

І бізнес і НБУ мають інформацію і достатніми інтелектуальними ресурсами, щоб оцінити ризики. Щоб зрозуміти, що буде, якщо парламент і уряд не виконають свою "домашню роботу". Так, бізнесу хотілося б побачити дешеві кредити. Але вони знадобляться тільки в тому випадку, якщо не буде девальвації і галопуючої інфляції. В іншому випадку сенсу в кредитах немає. І бізнес, і НБУ говорять про це кожен на своїй мові. НБУ навіть не виключає подальшого зростання ставок. Яким цей ріст може бути показує приклад Аргентини, де з початку року інфляція склала 30%, а облікова ставка зметнулася до 40%. До речі, саме тому, що місцевий Центробанк проспав період зростання ставки і змушений був наздоганяти. При цьому частина почалися процесів вже незворотні.

На щастя, в Україні і НБУ, і бізнес вже вчені. І проактивний позиція бізнесу не може не радувати. Підприємці та інвестори в Україні все ясніше розуміють, що ніхто, крім них самих, не зробить інвестиційний клімат краще. Але і бізнесу, і НБУ потрібна допомога. Допомога суспільства, яке повинно чинити тиск на політиків. Не заради НБУ і бізнесу, який багато хто недолюблює. Заради самих себе. Тому що якщо трапиться новий виток кризи, банкіри і бізнесмени постраждають, але зможуть жити далі, майже не змінивши свого способу життя. Але кожен новий виток девальвації і інфляції найболючіше буде бити по найбіднішим верствам населення. Змушуючи їх менше їсти - в прямому сенсі цього слова.

Всі статті