Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

За два місяці місцевим чиновникам потрібно витратити 48 млрд грн. Ці гроші частково підуть на валютний ринок

У місцевої влади залишилося два місяці, щоб освоїти рекордну кількість грошей. За даними Держказначейства, станом на 1 листопада залишки на Єдиної казначейському рахунку перевищували 48 млрд грн - в три рази більше, ніж в листопаді 2016- го. За підсумками серпня залишки на ЄКР і зовсім досягли історичних висот - 61,151 млрд грн. Таких сум в кінці року на ЄКР НЕ акумулювали ще ніколи.

Левову частку сформували місцеву владу. Через особливості бюджетного планування в Україні, більшу частину цих грошей їм доведеться витратити до кінця року.

Поява додаткової гривневої ліквідності на ринку під кінець року загрожує стабільності курсу. Таку ймовірність в рішення про увелічніі облікової ставки закладав Нацбанк, відзначав член виконкому Українського товариства фінаналітиків Віталій Шапран, коментуючи рішення НБУ.

Освоювати бюджети ближче до кінця року - традиція для місцевої влади. На четвертий квартал зазвичай припадає понад 30% річних бюджетних витрат, узгодження яких з боку центральної влади зазвичай займає багато часу, зазначає старший аналітик Adamant Capital Костянтин Фастовець.

У четвертому кварталі витрати бюджетів всіх рівнів прискорюються, в тому числі, за рахунок погашення старих заборгованостей. Це не тільки розрахунки з постачальниками та підрядниками, але також відшкодування ПДВ та інші бюджетні виплати, додає директор казначейства банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

"Єдиний казначейський рахунок потрібен для більш ефективного управління коштами державного та місцевого бюджетів, - каже Курінний. - Це дозволяє сконцентрувати державні кошти в руках однієї юридичної особи - Держказначейства".

На практиці ефективність управління ЄКР сильно страждає через те, що місцева влада не може автоматом перенести решту грошей в бюджет наступного року. Для початку їм потрібно в будь-якому випадку повернути їх назад в центр, розповідає глава аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

"В теорії ці гроші необов'язково повинні бути витрачені до копійки, але в бюджеті на наступний рік місцевій владі потрібно буде ще довести необхідність цих витрат - пояснює він. - А це прямий ризик - у місцевих бюджетів немає гарантій того, що їм компенсують неосвоєні кошти" .

Пік залишків на ЄКР доводиться зазвичай на осінь, після чого вони різко знижуються, говорить головний економіст Альфа-Банку і Укрсоцбанку Олексій Блінов. Ця тенденція підтверджується і графіком: за останні три роки динаміка казначейських залишків була практично ідентичною.
 
У 2017 році залишки на казначейських рахунках вище їм коли-небудь. Головна причина - доходи держбюджету росли набагато більшими темпами, ніж витрати, пояснює Олег Курінний.
 
"Доходи в січні-липні зросли на 146,4 млрд грн, або на 48,6%, витрати - тільки на 70,5 млрд грн або на 20%. - розповідає Курінний. - Таким чином, в держбюджеті утворився" позаплановий профіцит " .
 
Основні джерела непередбачених доходів - інфляція, конфіскація коштів ( "мільярд Януковича"), перерахування прибутку НБУ (за 9 місяців 2017 року бюджет отримав 30 млрд грн, за аналогічний період 2016 року - нічого) і угода репрофайлінга ОВДП між Нацбанкомі Мінфіном, за рахунок чого держбюджету заощадить на витратах в жовтні-грудні цього року 8,7 млрд грн, каже Блінов.
 
Із залишками на ЄКР ці фактори пов'язані побічно. Наприклад, ті ж "гроші Януковича" знаходяться на рахунках в Ощадбанку, в бюджет вони зараховані тільки номінально, розповідає Олександр Паращій.
 
Але в сумі (сюди ж потрібно додати збільшення мінімальної зарплати і великі відрахування по ЄСВ і прибутку) це створює грунт для масивних і практично одномоментних бюджетних виплат, вважає старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.
"Попереду - виплати підвищених пенсій, і фінансування дефіциту Пенсійного фонду з боку Казначейства. - зазначає Шевчишин. - Не варто забувати про субсидування комунальних витрат та енергоресурсів для населення. До загальних витрат потрібно віднести і різні інвестиційні проекти, оплачувані держбюджетом".
 
В 4 кварталі минулого року залишки були в кілька разів менше нинішніх - 27,563 млрд грн на початку грудня 2016 року. Олег Курінний з банку Кредит Дніпро пояснює це витратами на армію - більше 92 млрд грн (близько $ 4,2 млрд або 5% бюджету).
Зараз сезонна "розвантаження" ЕКС в будь-якому випадку відбудеться в грудні-січні, вважає Курінний. "Накопичені кошти частково перейдуть в корпоративний сектор через погашення заборгованості перед підрядниками і постачальниками, а також через відшкодування ПДВ. Відповідно, збільшаться і без того надлишкові залишки на коррахунках банків" - говорить він.
Інформаційне агентство

Іwww.liga.net
Всі статті