Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Скасування обмежень може надати незначний тиск на валютний ринок

Національний банк знову пом'якшив валютні обмеження для бізнесу. На такий крок НБУ зважився після тривалого спокою на валютному ринку і уповільнення зростання цін. Останній стрибок курсу стався в січні, з тих пір гривня зміцнилася більш ніж на 5%. Споживча інфляція в квітні сповільнилась до 12,2% в річному вимірі. ЛIГА.net з'ясувала, як черговий етап валютної лібералізації може вплинути на економіку і курс гривні.

Що дозволив Нацбанк

Постановою від 25 травня Нацбанк спростив роботу компаній, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність. З сьогоднішнього дня максимальний термін для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів продовжується з 120 до 180 днів. Такий крок полегшить умови роботи підприємств та може надати короткостроковий ефект на валютний ринок, вважають банкіри.

"Потенційно це може вплинути на незначне зростання курсу долара, однак коливання не будуть критичними. В цілому, ми не очікуємо, що в найближчі місяці долар може різко і кардинально зміцнитися", - говорить Олег Курінний, директор казначейства банку Кредит Дніпро.

Бізнесу також дозволили достроково погашати позики перед зовнішніми кредиторами, якщо забезпеченням по цих кредитах виступали зобов'язання міжнародних фінансових організацій. У той же час Національний банк для запобігання непродуктивному відпливу капіталу вимагатиме розкривати інформацію про кінцевих бенефіціарів власників нерезидентів-кредиторів.

Вимоги будуть діяти у всіх випадках, коли необхідна реєстрація кредитного договору або договору позики, укладеного резидентом-позичальником. Це рішення, за оцінками експертів, навряд чи здатне чинити тиск на валютний ринок, але відкриває можливості для залучення капіталу в країну.

"НБУ вживає заходів щодо лібералізації обережно і поступово. Не завжди вони відразу приносять глобальні зміни. Але крапля камінь точить. Скасування обмежень позитивно вплине, як на підвищення експортного потенціалу, так і на збільшення інвестиційної привабливості", - говорить Сергій Мамедов, голова правління банку Глобус.

Нацбанк також спростив життя іноземним інвесторам. Їм дозволено виводити за кордон гроші, виручені від продажу цінних паперів українських компаній, корпоративних прав, а також внаслідок зменшення статутних капіталів юросіб, виходу з акціонерних товариств. Зміни вступають в силу з 12 червня.

"Даний крок покликаний хоч трохи поліпшити інвестклімат, який перебуває зараз на рівні історичного мінімуму. Однак, найімовірніше, він буде використаний для спрощення втечі капіталу з країни", - припускає Микита Мишаков, головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку.

За розрахунками НБУ, в минулому році в Україну надійшов $ 1,1 млрд ПІІ, без урахування рекапіталізації іноземних банків. Основними країнами-інвесторами в Україну стали Росія, Кіпр, Великобританія. Приплив інвестицій з кіпрських компаній, як правило, контролюють резиденти України.

Що буде далі

НБУ поступово знімає валютні обмеження, введені в 2014-2015 рр. Нацбанк вже дозволив репатріацію дивідендів іноземних інвесторів за 2014-2015 роки, скасував обов'язковий продаж валюти, що надходить для здійснення іноземних інвестицій. Також знижена норма обов'язкового продажу валютної виручки експортерів до 50%, скорочено термін бронювання гривні для покупки валюти на міжбанку до одного дня. Фізособам Нацбанк дозволив щодня купувати валюту на 12 тис. Грн в день і знімати з депозитних валютних рахунків до 250 тис. Грн на добу.

Згодом ці та інші обмеження НБУ планує повністю скасувати. Це передбачено як угодою про Асоціацію між Україною та ЄС від 27 червня 2014 року, так і домовленостями з МВФ. Швидкість зняття обмежень залежить виключно від економічних умов: низької інфляції, стабільного економічного зростання, відсутність істотних розривів у платіжному балансі, стабілізації фінансової системи і продовження програми з МВФ.

В рамках лібералізації НБУ має намір винести на голосування Верховної Ради новий законопроект про іноземну валюту, що передбачає скасування заборонних норм, що стосуються інвестицій за кордон, ліцензування валютних операцій, реєстрації кредитів від нерезидентів. Заступник голови правління НБУ Олег Чурій раніше говорив ЛІГА.net, що драфт нового закону планують внести в парламент у другому кварталі.

ЛIГАБiзнесIнформ

Информационное агентство

www.liga.net

Всі статті