Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Після скасування печаток багатьох підприємців турбує ризик рейдерства

Верховна рада України прийняла закон, який скасовує обов'язкове використання печатки. Перша спроба переходу від обов'язкового до добровільного використання печаток була зроблена ще 2014 році. Але тоді реалізація цього нововведення практично не почалася. У більшості спеціальних законів залишилися вимоги щодо обов'язкової наявності печатки, як реквізиті, що підтверджує справжність документа. Ухвалення нового закону має врегулювати виниклу колізію в законодавстві.

У багатьох країнах ЄС, Грузії, і навіть Росії, друк вже давно не є обов'язковим атрибутом. При цьому зарубіжні компанії, що працюють в Україні, все ще повинні обзаводитися печаткою. Інакше договір або довіреність, засвідчену тільки підписом, ніхто не буде вважати офіційним документом. Крім того, при проведенні державних закупівель, деякі замовники вимагають обов'язкової наявності печатки на документах. Це призводить до дискримінації деяких учасників тендера.

У наших реаліях звернутися в держоргани з документом, що не посвідчені договори печаткою, просто неможливо. Часто такі документи не приймаються до розгляду, хоча за законом наявність печатки у юридичної особи є правом, а не обов'язком. Але довести що-небудь держслужбовцям, які звикли працювати зі штампами та печатками, дуже складно.

Новий закон кардинально спростить життя суб'єктам підприємницької діяльності, які працюють без використання печатки. Згідно з нововведеннями, за вимогу проставити відбиток печатки на документі, вводиться адміністративна відповідальність для посадових осіб. Штраф за вимогу друку становитиме від 850 до 1700 гривень.

Крім того, виключається норма про обов'язкову наявність печатки з усіх спеціальних законів. Це допоможе врегулювати виниклу раніше колізію. Наприклад, згідно норм Господарського кодексу України, юридична особа може не мати друку, однак відповідно до Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні", документи юридичної особи повинні бути засвідчені печаткою. До того ж, в процесуальному законодавстві була норма, згідно з якою довіреність підтверджувалася печаткою тільки при її наявності. На практиці ж довести в суді справжність довіреності без печатки було неможливо. Новим законом ці проблеми будуть усунені.

Багатьох непокоять наслідки таких нововведень. Деякі депутати у своїх виступах наголошували, що прийняття закону призведе не до дерегуляції, а до нових зловживань, адже збереження печаток дозволяє уникати рейдерських захоплень. Однак переживання з цього приводу явно перебільшені.

При договірних зобов'язаннях, сторони можуть легко перевірити повноваження представника, зв'язавшись з уповноваженою особою підприємця. До того ж, в договірних правовідносинах, багато хто вже використовують електронний документообіг і підписують договори з допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Однак для держорганів, у яких немає можливості перевірити повноваження представника, необхідно ввести новий порядок перевірки достовірності документів. З огляду на, що ми зараз живемо в еру інформаційних технологій, потрібно шукати нові способи захисту документів.

Зараз дуже широку популярність здобув QR-код. Така технологія захисту документів вже застосовується в Україні. Одна із страхових компаній у зв'язку з масовою підробкою полісів почала завдавати QR-коди на які видаються страхові поліси. При цьому, такий поліс можна з легкістю перевірити на справжність. Аналогічну технологію можна застосувати і для підтвердження автентичності інших документів. Наприклад, для проведення державної реєстрації змін про юридичну особу, реєстратор буде перевіряти справжність довіреності шляхом сканування QR-коду. Таке нововведення буде дуже зручним і інноваційним, а головне принесе реальну і ефективну захист від рейдерства і шахрайства.

Скасування обов'язкового використання і введення відповідальності за вимогу друку - правильний крок. Він дозволить закінчити реформу, розпочату ще в 2014 році. Друк - це пережиток минулого, її наявність на документі не тягне за собою реального захисту документа.

Всім, хто заявляє, що прийняття закону викличе хвилю рейдерства потрібно розуміти, що підробити друк дуже просто. Така дрібниця явно не змусить потенційного рейдера відмовитися від своїх задумів. Можливо, після остаточної відмови від використання печаток, законодавці все ж знайдуть дійсно ефективний спосіб захисту документів. Суб'єкти підприємницької діяльності, які зі скепсисом ставляться до таких інновацій, можуть продовжувати використовувати друку в своїй діяльності.

ЛIГАБiзнесIнформ

Інформаційне агентство

www.liga.net

Всі статті