Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Тиск на курс національної валюти не слабшає - в листопаді населення скупило валюти на $ 2,6 млрд., що створило дефіцит на ринку готівки в розмірі $ 1,5 млрд. Нацбанк знову був змушений покривати його своїми інтервенціями. Через це його міжнародні резерви скоротилися до $ 25,3 млрд., що менше обсягу тримісячного імпорту. Як відзначає 'Комерсант-Україна', цей критичний показник означає, що центробанку складно підтримувати курс.

Після завершення парламентських виборів ситуація на валютному ринку залишилася напруженою, хоча в порівнянні з жовтнем ажіотаж в листопаді все ж трохи знизився. Населення продовжило активно скуповувати іноземну валюту і придбала її у банків на $ 1,52 млрд. більше, ніж продало, повідомили в п'ятницю в Нацбанку. І хоча чистий попит впав на $ 647 млн., регулятор все ж був змушений проводити інтервенції для підтримки національної валюти. Центробанк витратив на це $ 1,66 млрд.

В результаті докладених зусиль міжбанківський курс гривні до долара США хоч і пережив 1,5-процентні коливання протягом місяця, але навіть зміцнився на 1 копійку, до 8,17-8,18 грн./$. На готівковому ринку долар продавався в останніх числах листопада в середньому по 8,195 грн.

Паралельно Україна повернула МВФ борг у листопаді на суму $ 935 млн. Компенсувати відтік валюти дозволило розміщення єврооблігацій на $ 1,25 млрд. У результаті в листопаді резерви скоротилися на $ 1,5 млрд., до $ 25,3 млрд. Останній раз запаси НБУ були зафіксовані на такому низькому рівні в березні 2010 року.

Скорочення резервів - тривалий тренд. З 11 місяців цього року кошти НБУ зменшувалися вісім місяців. Сумарно за цей час запаси регулятора знизилися на $ 6,4 млрд. Проте зараз їх значення досягло критичного рівня, оскільки резерви вже не покривають обсяг тримісячного імпорту, як це прийнято в міжнародних розрахунках. Виходячи з даних платіжного балансу, щомісячний обсяг імпорту товарів і послуг України за останні 12 місяців становив $ 8,65 млрд. "Резерви знаходяться на рівні 2,9 місяців імпорту. Тримісячний рівень вважається безпечним для країн з ринками, що розвиваються. Якщо резерви опускаються нижче цього порога , це означає, що можливості центрального банку з підтримки курсу національної валюти знаходяться на невисокому рівні, - пояснює провідний економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. - Це не означає, що вже завтра відбудеться різка девальвація, однак це свідчить про те, що потрібно приймати термінові заходи ". Відповідність обсягів резервів тримісячного імпорту є відносною величиною. Так, наприклад, Білорусь вже кілька років живе з меншими резервами.

До кінця року НБУ швидше за все доведеться витрачати резерви, незважаючи на те що виплат держави за зовнішніми боргами не буде. "Попит населення найближчим часом залишиться на поточному рівні, а враховуючи страшні історії про податки на валютообмінні операції, якими усіх зараз лякають, він може навіть знизитися. Однак у грудні, як правило, активізуються розрахунки дрібних імпортерів, що може підвищити попит на готівкову валюту ", - відзначає начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин. Крім того, норма про обов'язковий продаж 50% валютної виручки експортерам діє лише з 20 листопада, а значить, в повній мірі її вплив на пропозицію валюти буде помічено лише в грудні. "Продаж валютної виручки в грудні дозволить наситити ринок валютою", - вважає пан Печеріцин.

Скорочення резервів закладено в негативні оцінки міжнародних агентств, які знижують рейтинги країни. "Поки Україні вдається частково рефінансувати зовнішні борги, але ринки не завжди будуть такими сприятливими. Якщо рейтинги України стануть погіршуватися далі, це може спровокувати негативну реакцію зовнішніх ринків, зростання процентних ставок і скорочення кількості інвесторів, готових кредитувати українську державу. Для України найбільш дієвим заходом виходу із сьогоднішньої ситуації буде відновлення кредитування від МВФ ", - каже Олена Бєлан.

Всі статті