Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Українська влада спішно зводять дамбу, щоб перекрити відтік валюти з країни. Відтік капіталів перед виборами (обсяг відтоку оцінюється приблизно в $ 4-5 млрд.), махінації бізнесу, який налагодив канали виведення ВКВ, і паніка громадян, ажіотажно скуповують "зелені" напередодні девальвації, пробили неабияку прогалину у валютних доходах держави. Дефіцит платіжного балансу України у вересні 2012 року склав $ 1,102 млрд., тоді як ще в серпні був зафіксований профіцит - $ 615 млн. Тільки за жовтень резерви НБУ скоротилися на рекордні цього року $ 2,45 млрд., знизившись до трирічного мінімуму - $ 26,8 млрд. (останній раз такий низький рівень резервів був у грудні 2009 року - $ 26,5 млрд.). У листопаді золотовалютні запаси центробанку можуть підтанути ще на $ 1 млрд. Це поставить під загрозу стабільність гривні. У нинішній вівторок американська валюта на міжбанківському валютному ринку в черговий раз оновила трирічні максимуми, майже досягши рівня жовтня 2009 року - 8,32 грн. / Дол.

Гостра валютна недостатність змушує чиновників вдаватися до крайніх заходів. В кінці жовтня уряд затвердив зміни до Порядку визначення строку та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України. Мета новацій - ліквідувати псевдоімпортні операції. З їх допомогою, за оцінками Кабміну, тільки в цьому році з України вже було виведено близько $ 10 млрд. (гроші йшли в якості сплати за імпортні товари, які фактично в Україну поставлені не були). Минулий тиждень ознаменувався ще більш резонансними подіями. Кабмін підписав з урядом Республіки Кіпр Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та попередження ухилень від сплати податків на доходи. Таким чином Україна відмовилася від тридцятирічної практики надання податкових пільг компаніям, зареєстрованим в цій країні (щоправда, практичний ефект від цього кроку стане помітний не раніше 2014 року). Крім того, парламент прийняв розроблений Нацбанком Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошовий ринок" (законопроект № 11033). Документ надав центробанку довгоочікувані повноваження: вводити на строк до шести місяців обов'язковий продаж частини валютної виручки і скорочувати терміни її повернення.

За оцінками НБУ, обсяг валюти, завислої на закордонних рахунках підприємств, за останні три роки зріс з $ 3 млрд. до більш ніж $ 9 мільярдів.

Всі статті