Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

 

Його споживання скорочується у всьому світі

Високі ціни на золото, що знаходяться поблизу багаторічних максимумів, знижують попит на нього навіть в умовах економічної нестабільності. У порівнянні з минулим роком в III кварталі споживання золота скоротилося на 11%, до 1085 т. Скоротили вкладення в золото і ряд центральних банків. Інвестори віддають перевагу більш ліквідні заощадження, замінюючи вкладення в злитки і монети інвестиціями в біржові фонди.

 

Вчора асоціація World Gold Council (WGC) опублікувала дослідження по світовому виробництву і споживанню золота в III кварталі 2012 року. Згідно з даними WGC, попит на золото зріс порівняно з попереднім кварталом на 10%, до 1084,6 т. У порівнянні з аналогічним період 2011 року показник впав на 11%. У грошовому вираженні (за рахунок більш низької ціни дорогоцінного металу) обсяг попиту впав на 14% і досяг $ 57,6 млрд. Основними споживачами золота залишаються ювелірна галузь та промисловість, на які припало більше 50% всього світового попиту (556,2 т). Це на 3% нижче за показник річної давності.

 

Істотне падіння спостерігалося з боку інвестиційного попиту - в порівнянні з попереднім роком він знизився на 15%, до 429,9 т. Це відбувалося на тлі впевненого зростання вартості металу. За звітний період ціни на золото зросли майже на 11%, до $ 1770 за унцію - максимального значення з лютого поточного року. Проте в подальші неповні два місяці котирування знову почали знижуватися і в даний час складають близько $ 1,7 тис. за унцію (на 3,6% нижче значення закінчення III кварталу).

 

При цьому на ринку склалася унікальна ситуація. В умовах снижающегося інвестиційного попиту біржові фонди ETF, інвестиційні декларації яких орієнтовані на вкладення в золото, активно нарощували інвестиції. За звітний період обсяг покупок склав 136 т, що на 48,6 т більше показника річної давності. Фізичні запаси золота у найбільшого в світі фонду SPDR Gold Trust за квартал виросли на 47,4 т, до 1320,78 т. За словами аналітика "Альфа-Капіталу" Дмитра Чернядьєва, інвестори, побоюючись, що кроки монетарного стимулювання, вжиті у вересні провідними центральними банками, можуть призвести до зростання глобальної інфляції, активно використовували захисні активи, в тому числі купуючи золото.

 

Втім, покупки з боку інвестиційних фондів були компенсовані різким падінням попиту на фізичний метал (злитки, інвестиційні монети та медалі) з боку приватних інвесторів. За даними WGC, попит на монети і злитки впав у порівнянні з тим же періодом 2011 року на 128,2 т, до 293,9 т. Це мінімальний обсяг з IV кварталу 2010 року - тоді приватні інвестори в інвестиційних цілях придбали 273 т. Як зазначив портфельний керуючий компанії "Ренесанс управління активами" Дмитро Михайлов, золоті монети і злитки поступово виходять з моди. Приватним інвесторам вже не так важливо, чи володіють вони металом реально чи ні, тепер їх цікавить ліквідність і простота звернення, наголошує експерт. За цими параметрами лідирують ETF-фонди, які не тільки легше купити, але і які вигідніше з точки зору оподаткування, відзначає аналітик Allianz Investments Аріель Чорний. "З різних міркувань, у тому числі психологічного характеру, індивідуальні інвестори будуть і далі зберігати частину своїх заощаджень у фізичному металі, незважаючи на високі витрати, пов'язані з придбанням, зберіганням та розпорядженням", - вважає Дмитро Михайлов.

 

Поряд з приватними інвесторами в III кварталі спостерігалося падіння попиту з боку центральних банків. За даними WGC, покупки металу знизилися з рекордної 141 т в III кварталі 2011 року до 97,6 т - у поточному. Падіння показника відбувається не тільки через зниження дорогоцінного металу, але і за рахунок продажів золота, які активізувалися в вересні. Скорочували свої вкладення в золото центральні банки Венесуели (-3,7 т), Росії (-2,2 т) і Мексики (-0,3 т).

 

Віталій Гайдаєв

http://www.kommersant.ua/doc/2067739

Всі статті