Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Міністерство економічного розвитку і торгівлі повідомило, що, цілком можливо, найближчим часом перегляне прогноз економічного зростання на 2013 р., встановленого попередньо на рівні 4,5%.

«Ми спостерігаємо за розвитком економіки і ризиків. Остаточної крапки в прогнозі ми не поставили », - заявила начальник управління макроекономічного прогнозування Мінекономіки Наталія Горшкова в ході сьомої щорічної конференції Fitch в Україні.

За її словами, невтішні результати економічного розвитку України в поточному році не дають підстав розраховувати на згадану цифру. При цьому, уряд поки що не повідомляло про зміни в офіційному прогнозі зростання ВВП в 2012 р., яким встановлена ​​планка на рівні 3,9% (в 2011 р. економіка виросла на 5,2%).

Але навіть зростання на рівні 4-5% на рік, за словами пані Горшкової, для України є неприйнятним малим. При цьому вона не уточнила, які стимули для зростання економіки буде вживати уряд, натякнувши лише, що враховуючи вплив на динаміку ВВП України рецесивної зовнішньоекономічної ситуації, помітно активізувати зростання буде непереборним  завданням. «Тільки зовнішнє середовище може різко розгорнути динаміку української економіки», - скромно помітила Наталія Горшкова.

Результат впливу уповільнення глобального економічного зростання і падіння цін на сталь на вітчизняну економіку вже дає підстави для занепокоєння. Обсяги промислового виробництва за 9 місяців впали на 7% в порівнянні з аналогічним період 2011 р. Причому падіння спостерігалося лише протягом трьох попередніх місяців.

У зв'язку з цим експерти міжнародних організацій поспішили змінити свої прогнози щодо економічного розвитку України. Так, агентство Fitch Ratings знизило прогноз зростання валового внутрішнього продукту України на 2012 р. з 1,6% до 0,5%, очікуючи також і вельми слабке зростання в 3,1% - в 2013 р.

Слідом за цим, свій світовий економічний прогноз (World Economic Outlook, WEO) опублікував і Міжнародний валютний фонд, згідно з даними якого, прогноз зростання ВВП України в 2012 році утримається на рівні 3%, а в 2013 році - підніметься до 3,5%.

Опитані  українські експерти вважають, що прогноз МВФ занадто оптимістичний. «Агентство Fitch Ratings є більш обізнаним щодо поточної ситуації в Україні», - говорить начальник аналітичного підрозділу групи "Інвестиційний Капітал Україна» (ICU) Олександр Вальчишен.

В даний час зовнішній попит залишається низьким і провокує погіршення динаміки в промисловості, тоді як сільське господарство демонструє негативний результат у порівнянні з рекордними минулорічними «врожаями».

Одночасно, галузі орієнтовані на задоволення внутрішнього споживчого попиту, який продовжує рости досить динамічно (втім, ознаки уповільнення все ж існує і тут), страждають від несприятливих грошово-кредитних умов, які обмежують їх доступ до кредитних ресурсів.

За прогнозами Олександра Вальчишена, в 2012 р. ВВП зросте не більш ніж на 1,5%, що обумовлено стагнацією економіки у другому півріччі 2012 р., фактично за рівнем межує з рецесією - зростання в третьому кварталі, в кращому випадку було близько до нуля , а то і зовсім негативне.

Більш оптимістично вітчизняні експерти дивляться на перспективи економічного зростання України в 2013 р., принаймні, у другій його половині. Так, по всім очікуванням, в наступному році, в Україні спостерігатимуться найнижчі темпи кредитування, що є наслідком жорсткої монетарної політики кінця 2012 р. До того ж, у зв'язку з жорсткістю бюджетної політики після парламентських виборів, буде продовжувати сповільнюватися внутрішній попит.

«У разі збереження слабкого зовнішнього попиту Україна, ймовірно, буде змушена девальвувати гривню, що надасть підтримку експортно-орієнтованим галузям і економічної активності в цілому, - коментує головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан. - Однак якщо недавні заходи монетарного стимулювання в США і ЄС посприяють зростанню світової економіки, експортно-орієнтована українська економіка зможе відновитися досить швидко без девальвації валюти, або лише з незначною ».

«У цілому, за умови поліпшення зовнішньоекономічної кон'юнктури, ситуація може змінитися в кращу сторону і зростання економіки прискориться до 2,5-3,0%», - говорить економіст ІК «Трійка Діалог Україна» Ірина Піонтковська.

Також, за її словами, для зростання вітчизняної економіки буде потрібно пом'якшити грошово-кредитну політику, зменшити структурні дисбаланси в бюджетній сфері (в тому числі за рахунок перегляду тарифів на газ і тепло) і провести реформи, покликані поліпшити умови ведення бізнесу в країні.

В агентстві Fitch вважають, що Україна не обійдеться без фінансування Міжнародного валютного фонду, враховуючи збільшення дефіциту рахунку поточних операцій і зростаючі виплати за зовнішнім боргом. «Після парламентських виборів буде спостерігатися зближення позицій з МВФ», - упевнені в агентстві.

Макропрогнози для України 

 

 

2012 г.

2013 г.

Реальний ВВП, % зростання

2,4

3,5

Номінальний ВВП, % зростання

0,5

3,2

Номінальний ВВП, $ млрд.

167,2

170,1

Інфляція, %

2,2

6,5

Валовий держборг, % ВВП

32,1

32,6

Сальдо рахунку поточних операцій, % ВВП

-6,6

-5,2

Дефіцит держбюджету, % ВВП

5,1

3,8

 

Всі статті