Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Джерело: http://liga.net/

Те, що український стартап Viewdle продали саме зараз - просто збіг обставин. Треба розуміти, що вся ця оборудка має опосередковане відношення до світу IT-індустрії, і набагато більш близьке - до світу фінансів. Існує досить велика IТ-булька, в якій відбуваються угоди, інвестиції, продаж, перепродаж, злиття і поглинання. Тому, угода по стартапу - це скоріше патентно-біржова гра, ніж оцінка технологій.

Згідно з прогнозом компанії Gartner, світові витрати на ІТ досягнуть в 2012 році $ 3,6 трлн. Причому вартість технологій та ІТ-компаній розвивається по індукції. Людина розробляє технологію, оцінює її, знаходить інвесторів. Технологія розвивається, отримує наступну ринкову вартість. На підставі цієї ринкової вартості в технологію знову заходять гроші. За великим рахунком, це дуже схоже на фінансову піраміду, однак такі піраміди є ефективним механізмом інвестування.

З точки зору глобального ринку розробки угода по Viewdle - невелика за обсягом, хоча для України досить значуща. Комусь хочеться розповісти про космічні кораблі та Великомий театр, про те, що Україна стала технологічною країною світового рівня. Але, швидше за все, Україна всього лише потрапила в обіг величезної фінансової машини, яка працює на ринку ІТ-технологій.

Сьогодні на світовому IТ-ринку ми є скоріше джерелом недорогої і якісної робочої сили, ніж постачальником технологічних компаній. Зрозуміло, що наше бізнес-середовище не сприяє зародженню цих компаній і їх розвитку. До прикладу, в районі Сан-Франциско і Сан-Хосе такого роду угоди відбуваються щодня сотнями.

Українські розробники не вміють себе правильно оцінювати і позиціонувати перед інвестором. Тому число угод, подібних покупці Viewdle, в Україні невелике. Як і в цілому угод, пов'язаних з інвестуванням в українські компанії. Одинична угода на 45 млн. означає, що ринку як такого просто немає - поки число подібних угод не зросте хоча б до п'яти, нам абсолютно ні на чому будувати прогноз.

Можливо, незабаром з'явиться безліч студентів, натхнених успіхом команди Viewdle, які захочуть за $ 45 млн. продати свою невелику ідею. Але вони натраплять на великі складнощі і розчаруються. Ми можемо пишатися нашими розробниками, але технології в Україні не розвиваються, а самі розробники - не затребувані.

Зрозуміло, що угода може звернути увагу на Україну та українські стартапи. Може, але зовсім не обов'язково. Дуже велике питання: угода почне потихеньку формувати ринок або ж про неї забудуть уже через кілька тижнів? Це перша ластівка, після якої може піти ріст і залучення України до світового IТ-ринку, або просто випадковість, яка грунтується на особистих зв'язках власників компанії? Не готовий поки сказати з упевненістю.

Андрій Заблоцький,

IT-аналітик, директор Української асоціації інтернет-реклами

Всі статті