Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

 

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку буде погоджувати набуття істотної участі або її збільшення у професійному учаснику фондового ринку. На засіданні НКЦПФР, що відбулося 13 березня, затверджено Порядок погодження набуття юридичною чи фізичною особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного (складеного) капіталу такого учасника чи права голосу придбаних акцій (часток) в його органах управління.

Порядком передбачено встановлення процедур та умов отримання погодження Комісії набуття істотної участі у професійному учаснику фондового ринку (крім банку) або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного капіталу такого учасника чи права голосу придбаних акцій в органах управління. При цьому, згідно із законодавством істотною участю вважається пряме та опосередковане, самостійне або спільно з іншими особами володіння 10 і більше відсотками статутного капіталу або права голосу придбаних акцій (часток) у професійному учаснику фондового ринку або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на керівництво чи діяльність такого учасника.

За словами розробників, дія цього документу поширюється як на юридичних осіб (резидентів або нерезидентів), так і на фізичних осіб (громадян України або іноземців). В ньому також визначено певні вимоги до ділової репутації та фінансового стану таких осіб, наявності власних коштів для набуття ними істотної участі, порядку подання та вимог до розкриття інформації щодо структури власності (для юридичних осіб), а також розкриття джерел походження коштів для набуття істотної участі.

«Прийняття документу є  дуже актуальним, адже це дозволить впровадити стандарти допуску учасників на фондовий ринок, аналогічні стандартам, які діють при допуску учасників на ринок банківських послуг України, що відповідає міжнародній практиці, - зазначив Костянтин Кривенко, Член НКЦПФР. – Це позитивно вплине на ситуацію на вітчизняному фондовому ринку, адже урегульовує ряд проблемних питань, що існують нині. Наприклад, попереднє отримання погодження набуття істотної участі або її збільшення у професійному учаснику фондового ринку Комісією, нагляд та контроль за власниками істотної участі дасть можливість обмежити ризики, що, у свою чергу, дозволить підвищити стабільність діяльності профучасників фондового ринку та якість надання ними фінансових послуг. Норми документа також сприятимуть зниженню ризиків доступу на ринок фінансових послуг осіб, що не відповідають вимогам щодо їхньої ділової репутації та фінансового стану, розкриття інформації щодо структури їх власності та джерел походження коштів. Окрім того, Порядок встановлює розподіл повноважень між вітчизняними фінансовими регуляторами – НКЦПФР, НБУ та Нацкомфінпослуг».

Комісія вже обговорила документ з учасниками ринку, а також погодила з усіма необхідними державними установами (Державною службою фінансового моніторингу, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Антимонопольним комітетом України) та направила його на державну реєстрацію до Міністерства юстиції.Нагадаємо, що це рішення НКЦПФР було розроблено на виконання вимог Законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання ринків фінансовихпослуг» від 02.06.2011 № 3462-VI та «Про внесення змін до деяких законів України щодо нагляду на консолідований основі» від 19.05.2011 № 3394-VI.

За повідомленням
прес-служби НКЦПФР

Всі статті